שילוב חיות משק במערכת החקלאית יכול להיות בעל תועלת עצומה לחקלאי אך גם יכול להיות מפגע כאשר הוא לא מנוהל או מנוהל לא כיאות. מערכת מאוזנת של חקלאות יערנית משלבת מגוון בעלי חיים כאשר כל מין ניזון מחלק אחר של המערכת. אחת ממערכות המרעה המשולב האידיאלית ביותר היא מערכת Leader Follower. בשיטת מרעה זו מינים שונים נכנסים לשטח בתזמון המתאים לכושר הנשיאה של השטח, כאשר בעלי החיים בעלי הצרכים התזונתיים הגבוהים ביותר יכנסו ראשונים. כך למשל יכנס ראשונות לשטח פרות חולבות, אחריהן פרות יבשות, אחריהן עגלים. הפרות ניזונות מקצותיהם של צמחים עשבוניים וממשיכות הלאה. לאחריהן יכנסו כבשים אווזים תרנגולי הודו ותרנגולות. תפקידן של התרנגולות הינו לנקות את השטח מרימות שגדלו בזבל שנותר לאחר יציאת מעלי הגירה, וכן ניקוי הפרי שנפל. ניתן גם לשלב בעלי חיים ממין אחד בשטח החקלאי. אך החקלאי יצטרך להשלים את פעולותיהם של יתר בעלי החיים. תרנגולות למשל לא מצליחות לקלטר בעשב גבוה, יצטרך החקלאי לכסח בעצמו את העשבים הגבוהים עד לגובה של כ10 ס"מ. 

מרעה תרנגולות

 

שילוב תרנגולות במטע תורם לפוריות האדמה וניהול המטע בתוספת דישון משמעותית, התלויה במספר העופות ובזמן השהייה של העופות בתא שטח. בסניטציה של פרי: ניתן להכניס את העופות בתחילתה או בסופה של  עונת הקטיף לסניטציה של השטח ולקטיעת מחזור החיים של חרקים מזיקים. וגם בצמצום עשבייה (מומלץ לשלב גם אווזים ותרנגולי הודו) ולא פחות חשוב התרנגולות יכולות להוות מקור פרנסה משני במכירת ביצים ועוף לבשר.

כאן תוכלו לראות את לול המרעה הראשון בישראל

מעוניין לשלב תרנגולות במשק שלך? צור קשר

ברווזים להדברה ביולוגית של חלזונות

חלזונות יכולים להיות מזיק של ממש לגידולים חקלאיים רבים, חומרי ההדברה הנמצאים בשימוש נחשבים לרעילים ביותר. למה שלא נביא את האויבים הטבעיים של החלזונות לביקור בכרם או במטע? הברווזים עובדים כמו טיל מונחה חלזונות ועושים עבודה לא רעה בכלל (הדישון והעישוב זה בונוס)

חקלאים בדרום אפריקה ובצרפת כבר עושים זאת כפי שתוכלו לראות בווידאו הזה.

 

שילוב בעלי חיים במערכת החקלאית